سایت سرگرمی تفریحی

احکام عمامه بستن

عمامه بر سربستن سنت است و با عمامه تحت الحنک بستن سنت است و یکطرف عمامه را از پیش و طرف دیگر را از عقب انداختن بروش سادات مدینه مشرفه سنت است و شیخ شهید علیه الرحمه گفته است که عمامه ایستاده پیچیدن سنت است .
از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است که عمامه تاج عربان است هرگاه که عمامه را برطرف کنند خدا عزتشان را برطرف خواهد کرد.
در حدیث حسن از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام منقول است که هر که عمامه بپیچد بر سر وتحت الحنک نبندد باو دردى برسد که دوا نداشته باشد پس ملامت نکند مگر خود را.
 
از حضرت امام رضا علیه السلام منقول است که حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم عمامه بر سر بستند و یکطرف عمامه را بطرف پیش ‍ انداختند و دیگرى را بعقب و حضرت جبرئیل نیز چنین کردند.
از حضرت امام محمد باقر علیه السلام منقول است که ملائکه در روز بدر عمامه هاى سفید در سر داشته و علاقه ها انداخته بودند.
از حضرت صادق منقول است که حضرت رسالت پناه صلّى اللّه علیه وآله وسلّم بر سرحضرت امیرالمؤ منین علیه السلام عمامه بدست مبارک خود پیچیدند و یک سر عمامه را از پیش رو آویختند و طرف دیگر را بقدر چهار انگشت کوتاه از عقب سر آویختند پس فرمودند که برو، رفت و فرمودند که بیا، آمد آنگاه فرمودند که چنین است واللّه تاجهاى ملائکه . در فقه رضوى علیه السلام مذکور است که هرگاه عمامه بر سر گذارى این دعا بخوان بِسْمِ اللّهِ اَللّهُمَّ اَرْفَعْ ذِکرى وَ اَعْلِ شَاءْنى وَ اَعِزَّنى بِعزَّتِک وَ اَکرِمْنى بِکرَمِک بَینَ یدَیک وَبَینَ خَلْفِک اَللّهُمَّ تَوِّجْنى بِتاجِ الْکرامَهِ وَ الْعِزّ وَالْقَبُولِ.
در مکارم الاخلاق از کتاب نجات نقل کرده است که این دعا را بخوان اَللّهُمَّ سَوِّمْنى بِسیماءِ الاْیمانِ وَ تَوّجْنى بِتاجِ الْکرامهِ وَ قَلِّدْنى حَبْلَ الاِْسْلا مِ وَلا تَخْلَعْ رِبْقَهَ الاْ یم انِ مِنْ عُنُقى وگفته است که باید عمامه را ایستاده بپیچید.
حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم چند قسم کلاه داشتند که بر سر میگذاشتند. و کلاههاى دراز که برطله میگویند وارد شده است که پوشیدن آنها زى یهودان است . علما گفته اند که مکروه است .
از بعضى احادیث ظاهر میشود که پائین کلاه را شکستن و برگردانیدن مکروه است .
از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است که هرگاه کلاههاى ترک دار در میان امت بسیار شود زنا کردن در میان ایشان شایع شود وکلاه ترک دار ظاهرا مانند قاووق و کلاه بکتاشى وامثال آن باشد.
منبع:حلیه المتقین

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نـويسنـده: sorna
تـاريـخ: می 26th, 2013
بدون ديدگاه

ارسال نظر (نظرات ارسال شده: بدون دیدگاه)

*

code

تبليغـــات متنـــي
خرید هاست ارزان