سایت سرگرمی تفریحی

داوود رشیـدی و تصاویر خاطره‌انگیز از زندگی هنری‌اش

1.jpg

داوود رشیدی هشتاد ساله شد. رشیدی سال ۱۳۱۲ در تهران، خیابان ری، به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را به دلیل فعالیت‌های دیپلماتیک پدرش در تهران و ترکیه به اتمام رساند و دوره متوسطه را دوباره در تهران شروع کرد.

2.jpg

داوود رشیدی در خانواده‌ای هنردوست متولد شد. پدر او با این که دیپلمات بود اما به هنر نمایش علاقه فراوان داشت و حتی نامش جزو تحصیل‌کنندگان اولین مدرسه سینمایی ایران ثبت شده است. این علاقه باعث شده بود تا پدر رشیدی با برخی نام‌آوران حوزه نمایش رفت و آمد داشته باشد و به تبع این موضوع حتی یکبار داوود هفت ساله را روی سن تئاتر فرستاد تا نقشی را در نمایش مردم ایفا کند.

3.jpg

رشیدی از سال دوم متوسطه به پاریس رفت و در فرانسه دیپلم گرفت. بعد از آن در ژنو سوئیس مشغول به تحصیل در رشته‌های تئاتر و علوم سیاسی شد. از دانشگاه ژنو لیسانس علوم سیاسی و از آکادمی موزیک ژنو دیپلم هنرپیشگی و کارگردانی را دریافت کرد.

داوود رشیدی در ژنو ۴ سال به طور حرفه‌ای مشغول به کار شد. در تئاتر کاروژ در چند نمایش به عنوان بازیگر ایفای نقش کرد و همچنین به کارگردانی چند نمایش پرداخت. او در اواخر سال ۱۳۴۱ شمسی به ایران بازگشت.

5.jpg

رشیدی در اوایل سال ۱۳۴۲ در اداره هنرهای دراماتیک مشغول به کارشد و همان جا بود که با افرادی نظیر جمشید مشایخی، فخری خوروش، علی نصیریان، عزت‌الله انتظامی، محمدعلی کشاورز و دیگر بزرگان تئاتر و سینمای ایران آشنا شد.

6.jpg

طولی نکشید که داوود رشیدی به تلویزیون ملی ایران رفت و مسئولیت واحد نمایش را برعهده گرفت. او در این سال‌ها گروه تئاتر امروز را پایه‌گذاری کرد که هنرپیشگانی همچون پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند و سوسن تسلیمی به عضویت در آن درآمدند.

7.jpg

فعالیت‌های رشیدی در حوزه تئاتر در آن زمان بسیار چشمگیر بود و نمایشنامه‌های بزرگانی چون ویلیام شکسپیر و ساموئل بکت را به اجرا درآورد. الکترا، در انتظار گودو، آنتیگون، پرومته، خانه روشن، دیکته و زاویه، پیروزی در شیکاگو، رویای نیمه شب تابستان، وای بر مغلوب، فیزیکدانان، شاه داوود، عروسی باقرخان، ریچارد سوم و…از جمله آثار مهمی هستند که رشیدی در آن‌ها حضور داشته است.

برای عضویت در جذابترین گروه یاهو کلیک کنید

8.jpg

رشیدی از سال ۱۳۵۰ با فیلم سینمایی “فرار از تله” وارد عرصه بازیگری سینما شد. او اما مانند بسیاری از اهالی تئاتر که وارد سینما شده‌اند، تئاتر را مقدم بر سینما می‌دانست و هنوزهم می‌داند.

9.jpg

داود رشیدی پس از بازی در چند فیلم نه چندان مهم، دومین نقش چشمگیر سینمایی‌اش را با فیلم کندو اثر زنده یاد فریدون گله رقم زد.

10.jpg

داوود رشیدی کارنامه نقش‌آفرینی در بیش از ۳۵ فیلم را دارد او خود در این باره می‌گوید:Â??من قطعا درهر کاری که حاضر شدم و یا نقشی را قبول کردم با انتخاب و دقت خودم این کار را انجام دادم. به تک تک آن‌ها علاقمندم. اما خاطرات خوبی از همکاری با کیومرث پوراحمد و مرحوم علی حاتمی دارم.Â??

11.jpg

داوود رشیدی بعد از انقلاب اسلامی در ایران از معدود هنرپیشگانی بود که که اجازه فعالیت دوباره در عرصه سینما را یافت. او در سال‌های نخست بعد از انقلاب عموما در نقش‌های منفی ایفای نقش کرد.

12.jpg

رشیدی در سال ۱۳۵۹ با چهار فیلم کرکس‌ها می‌میرند، طلوع انفجار، اعدامی، و آقای هیروگلیف بر صحنه سینما بازگشت.

13.jpg

مشهورترین و محبوب‌ترین جلوه‌های ایفای نقش توسط داوودرشیدی در تلویزیون رقم خورد. در کنار بازی در سریال‌هایی مانند این روزها، عطرگل یاس، خودرو تهران ۱۱، امام علی و… بزرگترین حضور پرجلوه‌اش با سریال علی حاتمی یعنی هزاردستان متبلور شد.

14.jpg

رشیدی در چندین سال اخیر تجربه تهیه‌کنندگی را هم به تجربیات خود افزوده است که همگی در چارچوب فیلم‌های فرهنگی است. امتحان، قطعه ناتمام و صبحی دیگر از جمله‌فیلم‌هایی است که رشیدی آن‌ها را تهیه کرده است.

15.jpg

داوود رشیدی که خود از ابتدای تاسیس خانه سینما در این نهاد سینمایی حضور داشته و سال‌ها ریاست انجمن بازیگران را در این نهاد به‌عهده دارد، اعلام انحلال خانه سنما را اتفاقی ناراحت‌کننده خواند و گفت: این نهاد هرگز منشا درگیری با هیچ نهاد دیگری نبوده و دغدغه‌اش سینمای این مملکت است

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نـويسنـده: sorna
تـاريـخ: شهریور ۲۳ام, ۱۳۹۲
بدون ديدگاه

ارسال نظر (نظرات ارسال شده: بدون دیدگاه)

*

code

تبليغـــات متنـــي
خرید هاست ارزان