سایت سرگرمی تفریحی

چه میوه‌هایی معده را پالایش و تقویت می‌کند؟

گر با مشکل معده درگیر هستید و انواع داروهای شیمایی را برای درمانش امتحان کرده‌اید یک بار هم این داروها را که به توصیه معصومین(ع) تجویز شده، امتحان کنید.

به گزارش ایسنا، وقتی در نسخه‌هایی که معصومین(ع) برای پیروان خود در درمان این بیماری نوشته‌اند و توصیه کرده‌اند نگاهی می‌اندازیم داروهای شفابخش طبیعی و شاید ارزانتر از داروهای شیمیایی است. در ادامه به برخی از این داروها که موجب پالایش و تقویت معده می‌شوند اشاره می‌کنیم.

سیب
امام علی(ع) و امام صادق(ع) در احادیثی مجزا می‌فرمایند: سیب بخورید، که معده را می‏‌پالاید.

انار
امام علی(ع) همچنین درباره خواص انار به عنوان یک میوه بهشتی فرمودند: انار را با پیه آن بخورید؛ چراکه معده را پاک می‏‌کند۲.
همچنین در طبّ الأئمّه علیهم‏االسلام به نقل از حارث بن مغیره آمده است که روزی از سنگینی‏‌ای که در قلبم احساس می‏‌کردم و از بدگواری و سوءهاضمه‏‌ای که داشتم، نزد امام صادق علیه‏‌السلام اظهار ناراحتی کردم. فرمود: «از این انارِ شیرین، میل کن و آن را با پیه‏‌اش بخور؛ چراکه معده را کاملاً پاک می‏‌کند، بدگواری را درمان می‏‌سازد، غذا را هضم می‏‌کند و در درون بدن، تسبیح می‏‌گوید۳.

گلابی
امام صادق(ع) در روایتی دیگر فرمودند: گلابی، معده را می‏‌پالاید و تقویت می‏‌کند و با بِهْ، همگون است. خوردنش روی غذا سودمندتر است تا چاشت‏ ناخورده. هر کس هم که احساس سنگینی می‏‌کند، از آن بر روی غذا بخورد۴.

بِهْ
امام علی(ع) نیز درباره ارزش غذایی میوه بِهْ چنین می‌فرمایند که خوردن بِهْ نیروی قلب ضعیف است، معده را پاک می‏‌سازد، دل را فراست می‏‌دهد و ترسو را شجاعت می‏‌بخشد۵.
همچنین امام صادق(ع) فرمودند: بر تو باد خوردن بِهْ شیرین با دانه‏‌هایش؛ چرا که قلب ضعیف را تقویت می‏‌کند، معده را می‏‌پالاید و معده را پاک می‏‌سازد۶.

باقلا
از امام ششم(ع) درباره خواص باقلا نیز نقل شده که فرمودند: باقلا را با پوستش بخورید؛ چرا که معده را پاک می‏‌کند۷.

پیامبر خدا(ص) نیز درباره کسی که به بیماری بی‏‌اشتهایی گرفتار آمده بود فرمودند: بر شما باد خوردن تلبینه. آن را به وی جرعه جرعه بخورانید، که سوگند به آن که جانم در دست اوست، شکم هر یک از شما را چونان می‏‌شوید که کسی با آب، چرک را از صورت خویش، فرو بشوید ۸.

منابع روایات:
۱- الکافی، جلد ۶، صفحه ۳۵۷، حدیث ۱۱ عن مسمع بن عبد الملک عن الإمام الصادق علیه‏‌السلام دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۱۸
۲- الخصال، صفحه ۶۳۶، حدیث ۱۰، عیون أخبار الرضا علیه‏‌السلام، جلد ۲، صفحه ۴۳، حدیث ۱۵۰، تحف العقول، صفحه ۱۲۴ وکلاهما عن، بحارالأنوار، جلد ۶۶، صفحه ۱۵۴، حدیث ۱؛ مسند ابن حنبل، جلد ۹، صفحه ۷۲، حدیث ۲۳۲۹۷ و…
۳- بحار الأنوار، جلد ۶۶، صفحه ۱۶۴، حدیث ۴۹، دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۲۰. علاّمه مجلسی می‏‌گوید: احتمالاً تسبیح گفتن انار در درون بدن، کنایه‏‌ای از سودمندی فراوان آن است و از این جهت که بر قدرت و حکمت آفریدگار دلالت دارد، گویی هماره در حال تسبیح گفتن خداوند است.
۴-الکافی، جلد ۶، صفحه ۳۵۸، حدیث ۲، مکارم الأخلاق، جلد ۱، صفحه ۳۷۹، حدیث ۱۲۶۶ و فیه إلی «والسفرجل»، بحارالأنوار، جلد ۶۶، صفحه ۱۷۷، حدیث ۳۷ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۲۰
۵- الکافی، جلد ۶، صفحه ۳۵۷، حدیث ۱، المحاسن، جلد ۲، صفحه ۳۶۶، حدیث ۲۲۷۷، بحار الأنوار، جلد ۶۶، صفحه ۱۷۰، حدیث ۱۵ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۲۰
۶- طبّ الأئمّه لابنی بسطام، صفحه ۱۳۶، بحارالأنوار، جلد ۶۶، صفحه ۱۷۶، حدیث ۳۶ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۲۰
۷- الکافی، جلد ۶، صفحه ۳۴۴، حدیث ۳، المحاسن، جلد ۲، صفحه ۳۰۹، حدیث ۲۰۲۹ کلاهما عن صالح بن عقبه، مکارم الأخلاق، جلد ۱، صفحه ۳۹۷، حدیث ۱۳۴۷ عن الإمام الرضا علیه‏‌السلام، بحار الأنوار، جلد ۶۶، صفحه ۲۶۶، حدیث ۴ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۲۲
تلبینه
۸- مسند ابن حنبل، جلد ۹، صفحه ۳۵۹، حدیث ۲۴۵۵۴، حدیث ۲۶۱۰۹، المستدرک علی الصحیحین، جلد ۴، صفحه ۲۲۸، حدیث ۷۴۵۵، السنن الکبری، جلد ۹، صفحه ۵۸۱، حدیث ۱۹۵۷۴، کنز العمّال، جلد ۱۰، صفحه ۳۷، حدیث ۲۸۲۴۵، دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۲۴ تلبینه، نوعی آش است که از سبوس، شیر و عسل درست می‏‌شود. برای توضیح بیشتر، ر. ک: ج۱، ص۲۳۵ (تَلبینه).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دستـه: دسته‌بندی نشده
نـويسنـده: qazaleh
تـاريـخ: مهر ۸ام, ۱۳۹۲
بدون ديدگاه

ارسال نظر (نظرات ارسال شده: بدون دیدگاه)

*

code

تبليغـــات متنـــي
خرید هاست ارزان